ČASTÉ DOTAZY

Zde jsme připravili odpovědi na vaše časté dotazy. Nicméně pokud Vám ani jeden z dotazů nevyhovuje, jsou naše proškolené telefonistky připraveny Váš dotaz zodpovědět ve své pracovní době 8: 00 - 16:00, nebo se objednejte na konzultaci či kontrolu. Děkujeme za zájem a těšíme se na Vaší návštěvu.

Často kladené otázky

Je ošetření bolestivé?


Naše ošetření díky velice účinné lokální anestezii, je bezbolestné.
Potřebuji žádanku?


Ano. Naše zdravotnické zařízení má smluvní vztah se zdravotními pojišťovnami. Bez žádanky by nám dané ošetření zdravotní pojišťovny nemohly v plné výši proplatit.
Co čekat po chirurgické extrakci zubu?


Extrakce zubu ať prostá nebo "chirurgická" patří mezi chirurgické zákroky. Po zákroku některým reakcím organizmu nejde vždy předejít. Proto očekávejte po extrakci zubu obzvláště chirurgické, že operované místo může otéci, muže se v místě zákroku objevit modřina, která se může přesouvat po krku na hrudník. Dále může nastat snížené otevírání úst. V krku může otéct přilehlá mandle, můžete zažívat pocit podobný jako při angíně. Mohou natéci přilehlé mízní uzliny, které můžou být zvětšené. Po podané lokální anestezii může přetrvávat znecitlivení či brnění rtu a jazyka, které postupně vymizí. Může být i teplota až 38 stupňů Celsia. Tyto komplikace většinou ustupují do 3. až 4. dne po zákroku, kdy 3. den bývá vnímán, jako nejhorší. Proto je dobré s tím vším počítat a vzít si volno k nutné pooperační rekonvalescenci.
Jsem po chirurgickém zákroku a nevím zda je vše v pořádku?


Pokud si nejste jisti a vaše problémy nejsou v souladu s popisem (viz otázky výše), nebo se zhoršují vyhledejte lékařskou pomoc odpoledne a večer zubní pohotovost ve spálené ulici, či chirurgickou pohotovost v FN na Karlově náměstí, nebo soukromou zubní pohotovost. Dopoledne nás navštivte v pracovní době po konzultaci s telefonistkou na lince 511 444 900.
Co dělat, když extrakční rána moc krvácí ?


Pokud z rány vytéká veliké množství krve je dobré si vzít látkový kapesník udělat na něm veliký uzel do kterého se zakousnete v místě krvácení. Pokud krvácení do 2 hodin neustane, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Za krvácení se nepovažuje červené zbarvení sliny, které může být první dva dny častým jevem.
Beru prášky na ředění krve, jak se mám na ošetření připravit.


Obecně nejsme schopni ambulantně ošetřit pacienty, kteří užívají léky s proti srážlivými účinky tzv." léky na ředění krve" a mají INR nad 1,5, bez předchozí úpravy tohoto stavu. Pokud tuto hodnotu INR přesahujete objednejte se u nás nejprve na konzultaci před zákrokem, kde se domluvíme jak dále postupovat.
Beru, nebo bral jsem bisfosfonáty (např. bonviva), nebo biologickou léčbu (např. XGEVA), je možné chirurgický zákrok podstoupit ?


Tyto preparáty mají negativní vliv na reparační "hojivé" schopnosti kostěné tkáně, které blokují. Ambulantně není problém požadovaný zákrok provést, ale nejsme vždy schopni zamezit a řešit ambulantně následně vniklé komplikace nekrózy kostěné tkáně, které jsou časté. Proto obecně doporučujeme v takovýchto případech se nechat ošetřit na klinických pracovištích, kde jsou na řešení pozdějších komplikací lépe uzpůsobeny.
Bojím se ošetření, jaké jsou možnosti ?


V takovémto případě se k nám objednetjte na konzultaci, kde najdeme nejvhodnější možnost ošetření.
Co dělat po extrakci či chirurgickém zákroku?


Hned po zákroku je třeba nejíst 1,5 až 3 hodiny. Ránu ničím nevykloktávat, nevyplachovat po dobu minimálně 3 dnů. Z rány také nic nevysávat. Pokud z rány vytéká veliké množství krve je dobré si vzít látkový kapesník udělat na něm veliký uzel do kterého se zakousnete v místě krvácení. Pokud krvácení do 2 hodin neustane, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Za krvácení se nepovažuje červené zbarvení sliny, které může být první dva dny častým jevem. Zuby můžete čistit normálně, v místě zákroku velice opatrně, nebo vůbec po dobu 10 dnů. Na oteklou tvář se doporučuje přikládat mražený gelový polštářek přes gázu, nebo lze též přiložit mraženou zeleninu přes utěrku. Ne však přímo na kůži, neboť hrozí riziko omrzlin. Pokud je oteklý jazyk nebo patro, tak je vhodné vložit do úst kostku ledu. Doporučuje se 10 minut ledovat postižené místo, následně ho 10 minut nechat odpočinout. Pokud otok přetrvává, tak ledujte dle potřeby. Jestliže anestezie odezněla, nebo odeznívá a pociťujete bolestivost, tak si vezměte prášky na bolest jako je například Brufen, nebo Ibalgin (či jiný prášek od bolesti, na který můžete, nebo jste zvyklý/á). Berte jej s jídlem a užívejte ho jen při bolesti. Maximální množství je třeba konzultovat s lékárníkem. Předepsaná antibiotika užívejte dle doporučení lékaře (Dalacin C 300mg, nebo Augmentin 625mg, obojí po 8 hodinách 3x denně). První dny po zákroku se může objevit i horečka, až 38°C s třesavkou. Po 3 dnech, kdy už ledování nemusí napomáhat, nebo spíše stav zhoršuje se doporučuje místo zákroku prohřívat. Můžete použít prohřátou utěrku, nebo teplý čaj, kafé opět ne přímo na kůži, ale přes utěrku, abyste se nepopálili. Toto je také velice účinné při sníženém otevírání úst, kdy po prohřátí operovaného místa, můžete otevírání úst rozcvičovat. Stehy se rozpadnou až po 3 týdnech. Po 7 až 10 dnech se objednejte na kontrolu. Při zhoršujících se potížích ihned.